Vali Doğanay, 90 Yaşındaki Kadının Hayalini Gerçekleştirdi

Artvin Valisi Ömer Doğanay, tahta köprüsü tehlikeli olduğu için yaz aylarını geçirdiği köy evine gidemeyen 90 yaşındaki Nazen Batman’ın köprü hayalini gerçekleştirdi.

Artvin merkeze bağlı Yukarı Maden köyünün Canoğlu Mahallesi’nde yaşayan Nazen Batman, yaşlılık nedeniyle hayatını tekerlekli sandalyede idame ettirmek durumunda kalması ve sağlık sorunları nedeniyle yaklaşık 7 yıl önce İstanbul’daki çocuklarının yanına göç etti.

Köydeki evine ulaşımın tahta köprüyle sağlandığı Nazen ninenin, evine duyduğu özlemi ve yaz aylarında köyüne gitme isteğini sık sık dile getirmesi üzerine torunları harekete geçti.

Nazen ninenin torunu Tuncay Kurt, Vali Ömer Doğanay’a gönderdikleri e-posta ile eve giden eski ahşap köprünün tehlikeli olduğunu, bu yüzden ulaşım sağlanamadığını anlatarak yardım istedi.

Bunun üzerine harekete geçen Vali Doğanay, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı’ya kısa sürede demir köprü yapılması talimatını verdi.

Yaklaşık 10 günde tamamlanan 12 metre uzunluğunda ve 1,7 metre genişliğindeki köprü hizmete alındı.

Vali Doğanay, devlet ve hükümet olarak her zaman köylülerin hizmetkarı olduklarını belirterek, ’90 yaşındaki ninemizin yıllardır en büyük hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Devlet olarak, hükümet olarak her daim vatandaşımızın yanındayız ve sorunlarını çözmek için büyük çaba sarf ediyoruz. Köprümüz köyümüze ve ninemize hayırlı olsun. Güle güle kullansınlar.’ dedi.

Tatil için oğlu ve yakınlarıyla İstanbul’dan köylerine gelen Nazen Batman’ın kızı Nazmiye Kurt ise eski köprünün oldukça tehlikeli olduğunu ifade ederek, ‘Özellikle kışın ve yağmurlu havalarda eski köprüden geçerken adeta ecel terleri döküyorduk. Derenin üzerine kurulu eski tomrukların üzerinden yıllarca geçmek zorunda kaldık.’ diye konuştu.

Köprü isteklerini yerine getiren Vali Doğanay’a teşekkür eden Kurt, ‘Köprümüzün adını Bayraklı Köprü koyduk. Köprümüz çok güzel oldu. Annem rahatça tekerlekli sandalyesi ile geçebilecek. 10 gün içinde de yapıldı. Çok teşekkür ediyorum Vali Beye, Allah razı olsun.’ dedi.

Tuncay Kurt ise anneannesinin durumunu anlattığı Vali Doğanay’ın kendisini telefonla arayarak ilgilendiğini ve engellilerin de kullanabileceği çelik köprü yaptırdığını anlatarak, ‘Anneannemi torunları olarak inşallah Kurban Bayramı’nda Artvin’e, Yukarı Maden köyüne getireceğiz. Köprüden geçireceğiz.’ diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.