Rize Çay Üreticisi Hasat İçin Acele Etti, Taban Fiyat Düştü

Doğu Karadeniz’de, 4 ilde tarımı yapılan yaş çayda hasat dönemi sürüyor. Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle hasadı erken bitirmek isteyen üreticiler çaylarının tamamını hasat edince Çaykur ve özel sektör fabrikaları yaş çayı işlemekte zorlanmaya başladı. Bazı özel sektör kuruluşları da açıklanan 2.32 lira taban fiyatın altında yaş çay satın alması üreticilerin tepkilerine neden oldu.

Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde 832 bin dekar alanda tarımı yapılan yaş çayda hasat sezonu geçen hafta başladı. Üreticiler, yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle hasadı erken bitirmek için tarlaya koştu. Üreticiler, çayın tüm bölgelerde aynı anda ve tamamının hasat edilmesi nedeniyle Çaykur ve özel sektör fabrikaları yaş çayı işlemekte zorlanmaya başladı. Bu yıl dekara üretici kotasını 570 kilograma çıkaran Çaykur, üreticilere acele etmemeleri yönünde uyardı, üreticilerin tüm çaylarını alabileceğini duyurdu. Ancak acele eden üreticiler hasat ettikleri çaylarını satmakta zorlanmaya başladı. Bazı özel sektör çay firmaları da yaşanan bu durum üzerine hükümet tarafından açıklanan kilosu 2.32 lira taban fiyatın altında yaş çay satın almaya başladı. Çayları ellerinde kalan üreticiler kilosu 1.80 kuruşa kadar inen taban fiyattan çaylarını satmaya başladı.

Üreticiler, Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle çaylarını biran önce satmak istediklerini belirterek bunu fırsat bilen özel sektör kuruluşlarının taban fiyatı düşürdüğünü ifade ederek tepkilerini dile getirdi.

Pazar İlçesi Yemişlik Köyü Muhtarı Mustafa Balmuk da çay üreticisinin sıkıntıları olduğunu belirterek şöyle dedi:

‘Büyük özel sektör firmaları istediği gibi taban fiyat uyguluyor. 200 bin üreticinin kaderi özel sektörün iki dudağının arasında. Önümüz Ramazan ayı. Hata bizim aslında. Çay hasadını Ramazan’a bağlamamak lazım. Çay hasadı 40 günde yapılıyor. Çaykur bunu defalarca bize anlattı. Mesaj da çekerek bize bildirdi. Üretici acele etti, elinde fazla çay olunca bazı özel sektör firmaları bunu fırsata dönüştürdü. 1.80 kuruşa çay almaya başladı. Bu üreticiye yazık değil mi? Devletin verdiği fiyatın altında çay alarak üreticinin o parasını nasıl yiyeceksiniz. Hiç mi vicdanları sızlamayacak’

ÇAYKUR UYARDI

ÇAYKUR, yaş çayı belirlenen fiyatın altında satmamaları konusunda üreticileri uyardı, üretilen çayın tamamını alacaklarını duyurdu.

ÇAYKUR’dan yapılan yazılı açıklama göre, yaş çay sezonunda bazı firmaların fırsattan istifade ederek düşük fiyattan yaş çay aldıkları belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘Çok değerli üreticilerimiz; Çay sezonunun henüz başında olmamıza rağmen bazı firmaların fırsattan istifade etmek niyetiyle düşük fiyattan yaş çay aldıkları bilinmektedir. ÇAYKUR olarak hiçbir müstahsilimizin mağdur olmasını istemiyoruz. Çayınızın tamamını alacağımızı biliniz ve hiçbir şekilde çayınızı belirlenen fiyatın altında satmayınız. Tüm üreticilerimizin çayını işleyecek kapasitemiz mevcuttur ve tamamını da alacağız. Mağdur olmamak için acele etmeyiniz. Günlük mubayaamız 11 bin tonların üzerine çıktığından 46 fabrikamızın tamamında eşit şekilde 15 kilogramdan geçici bir süre kontenjan uygulamak zorunda kalıyoruz. Tekraren; çayınızın tamamını alacağımızı bilmenizi isterizö

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.