yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Danıştay Tarafından İptal Edilen Hanlı Hes Bölgesinde Yapılmak İstenen Çed Toplantısı, Bölge Halkı Tarafından Protesto Edildi

UĞUR İSTANBULLU

Artvin’de 1999-2003 yılları ortasında Valilik yapan Selahattin Akyurt’un sahibi olduğu Akyurt Güç Üretim A.Ş. tarafından Artvin’in Şavşat İlçesine yaptırılmak istenen ve 28 köyü direkt etkileyecek olan Hanlı HES Projesi’nin Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edilmesi sonrası Akyurt Güç Üretim A.Ş. buradaki HES’i Hanlı Güce sattı. Firma, Hanlı Köyünde ÇED bilgilendirme toplantısı yapmak isteyince, yöre halkı tarafından toplantı ve firma yetkilileri protesto edildi.

Artvin Şavşat ilçesi Kireçli köyü üzerinde bulunan Hanlı Deresinde 28 köyü direkt etkileyen HES projesi Danıştay 6. Daire tarafından temyiz yolu kapalı olmak kuralıyla iptal edildi. Akyurt Güç Üretim A.Ş firması buradaki işletmesini Hanlı Güce satmasıyla başlatılmış olan ÇED süreci bugün Hanlı köyünde yapılmak istendi ve köylü toplantıya katılmayıp kararı protesto etti.

“2 YILDIR BİZ BU DERELERİ UZAKTAN İZLEDİK LAKİN 15 GÜNDÜR YÜZÜMÜZ GÜLÜYOR”

Kireç köylü Metin Şahin şunları söyledi:

“HES’lere karşıyız yalnızca bizim için değil tabiatın sesi olmaya geldik, kurdun kuşun kurbağanın kırmızı benekli alabalığın sesi olmaya geldik. Ne yazık ki derimize uzaktan bakmaya başladık 2 yıldır. Bu derelerimizde o balıklarımızı yok ettik ve biz ne yazık ki iki yıldır bu derelerimizi terk ettik. Lakin 15 gündür yüzümüz gülmeye başladı ve derelerimiz 15 gündür özgür akıyor. Yalnızca sularımıza değil ormanlarımızın talanına da yaylalarımızdaki özelleştirmenin bütününe karşıyız. Kamuya ilişkin olan ve özelleştirilen her yerin tekrar kamuya ilişkin olması için çaba edeceğiz.  Bilsinler ki bizim bilgilenmeye muhtaçlığımız yok. O gün 3 megabaytla başladılar 8 megabayta çıktılar sonra tekrar aşağı indiler sonra şirket ismini değiştirip Ali Cengiz oyunu oynadılar. Arkadaşlar bir HES yapıldı mı devamı gelecek yeniden gerisinden planlanan HES’ler var çabucak gerisinden mikro HES’ler var ve sularımız toprak altına akacak ve biz bu sularımızı göremeyeceğiz. Yarınlarda çocuklarımıza yaşanılabilir bir Şavşat bırakmak için bugünden uyanık olmanız ve HES’lere karşı çıkmamız lazım. Gerçek HES yok lakin en büyük yanlış HES de buradaki HES.”

“DANIŞTAY TARAFINDAN VERİLEN KARARLA ŞİRKET İÇİN HUKUK YOLU KAPANMIŞTIR”

Davanın Avukatı Halis Yıldırım ise şunları söyledi:

“Nasıl bugüne kadar Şavşat’ın tabiatına sahip çıkmaya toprağına sahip çıkmaya çalıştıysanız bugün de buraya yani bizlere vakit ayırıp geldiniz ve hepinize ayrıyeten teşekkür ediyorum. Kısa bir açıklama yapacağım hepiniz yıllardır uğraştınız taş ocakları, HES’ler noktasında bir avukat kadar bilginiz var biliyorum, şuurlu bir toplumumuz var sahiden imrenecek bir nokta olarak biliniyor Artvin. Bu noktada sularına, tabiatına ve merasına sahip çıkan bir halk olarak ben de kısacık mahkeme sürecine ait bir şeyler söylemek istiyorum. 2018 yılında son anda fark ettiğimiz bir HES çalışması olduğu söylendi, şirket aslında orada Akyürek HES şirketi ÇED kararı alıp yoluna yürüyecekken kendisine çok güvendiğini bildiğimiz kadarıyla bakanlıktan ÇED olumlu raporu aldı. Biz buna karşı bir dava açtık ve biz bu davayı kazanmıştık hatırlarsınız dava Danıştay’dan geçerek katılaştı ama şirket bundan sonra diğer bir değişikliğe geçti 10 megabaytın altında olduğu için heyetim gücü ÇED gerekli değildir kararı aldı. ÇED gerekli değildir kararına karşı da bir dava daha açtık biz evvelki mahkemedeki uzman heyeti tıpkı olmasına karşın burada HES yapılabilir diye bir rapor tuttular. Biz buna karşı da yeniden sizlerin vekaletiyle dava açtık ve bu HES davasında bir evvelkine nazaran 10 kat daha fazla suram gücü olan bu şirket daha evvel bu suram gücünün üçte biri olmasına o gün bu mahkeme tarafından kabul edilmemiş ancak bu kere ise şirket lehine ve bizim de aleyhimize karar vermiştir. Rize Yönetim mahkemesi o gün o denli bir rapor ve karar veren Rize’de yönetim mahkemesi içinde biz o vakit da söyledik yanlışsız işlemeyen hukuk ne yazık ki hukuk ve yargı aslında şirketlerin bir nevi payandasına dönüşüyor.

“BÖYLE BİR HUKUK, YARGI SİSTEMİ OLAMAZ”

Bu yargılamaya ve hukuk nizamına asla yakışmıyor biz o gün muhtarlarla mahkemede bunu seslendirmiştik. Arkadaşlar bugün kesin iptal edilen ve Danıştay tarafından pak yolu kapalı olan bir HES’te mahkemenin verdiği karar sonucu burada üretime orta verilmiş ve birebir vakitte çalışanlara da süresiz müsaade verilmesine karşın ne yazık ki burada tekrar bir ÇED süreci başlatılmış. Bugün geçmişte eski valimiz olan şirketten bugün öteki bir şirket yani Hanlı elektrik dağıtım şirketi bu şirketi satın almış. Bir hukukçu olarak bunu sormak istiyorum, bu daha kaç kere daha devam edecek yalnızca ben sormuyorum buradaki halkımızda tıpkı soruyu soruyor ve burada yaşayan bu fakir halkın mahkeme için ödemiş olduğu masraflar iki mahkeme harcı ödeniyor ve en yüksek mahkeme olan Danıştay tarafından aslında hukukun yolu tükenmiş olmasına karşın artık bu neyin nesidir ve bugün bunu anlamaya çalışacağız. Aslında biz bu sorunun karşılığını biliyoruz bu şu demek dostlar şirketler kazanıncaya kadar mahkemeler devam edecek.  Böyle bir hukuk sistemi, bu türlü bir yargı sistemi olamaz. Bizim halkımızın bir bilgiye muhtaçlığı esasen yoktur 2 sefer mutlaklaşmış mahkeme kararıyla öğrenmiş olduğumuz bu bilgi bizim için kafidir. Bunun için bir bilgiye gereksinimimiz olmadığını söyleyeceğiz, kim bilgi almak istiyorsa buyursun bilgilensin biz bu türlü bir bilgi edinme muhtaçlık duymuyoruz. Hatta lütfetseler biz onları bilgilendiririz ki ve biz hatta bundan evvel de tekraren basın açıklamalarla hatta 2018 yılında İstanbul’dan iki otobüs gelerek kurumları tam 30 sayfalık hazırlamış olduğumuz raporlarla uyarmıştık, bu attığınız imzalarla 49 yıllığına kiralamış olduğunuz bu sular için. Şuna çok inanmak istiyorum ben yalnızca bir avukat değilim ve ben bu bölgenin çocuğuyum ben bu topraklarda doğdum büyüdüm ve bu bölgeye borçlarımız var.”

“HALKIMIZLA BİRLİKTE HESLERİ DURDURACAĞIZ”

SOL Parti Artvin Milletvekili adayı Hasret Akyürek, “Bugün Hanlı köyüne geldik, HES’lere hayır demek için buradayız. Bugün burada da HES’lerin ne kadar yararlı olduğunu halkımıza anlatmaya çalışacaklardı, derelerimizde bizlerden suları çalacaklardı ve çocuklarımızın geleceğini çalacaklar ve biz bu yüzden HES’lere hayır ve ömür için evet diyoruz ve burada 28 köyümüz halkıyla birlikte gerekli bilgilendirme yaptık buradaki ÇED raporlarının aldatmaca olduğunu halkımıza anlattık umarım bizler halkımızla birlikte bu HES ‘leri durduracağız” dedi.

SULAR ÇOCUKLARIMIZIN GELECEK GARANTİSİDİR”

Kireçli Köyü Muhtarı Şahin Merdankaya, “Bugün kazanılmışlarımızı korumak için buradayız. Sular çocuklarımızın geleceklerinin garantisidir ve biz bu yüzden asla muhtarlar olarak karşı çıkacağız. Bundan evvelki sayın valimiz her türlü kelam vermesine karşın sularınız asla kesilmeyecek ve sularınız akacak demesine karşın benim kendi köyümün mahallesinde bulunan değirmen ne yazık ki susuzluktan ötürü çalışmamakta. Hizmet bu mudur ben tabi ki hizmete karşı değilim ve bu yüzden de bu köyünün kazanımlılarının birkaç bireye peşe çekilmesine asla ve asla müsaade vermeyeceğiz” dedi.

“SULAR BİZİMDİR ALMALARINA ASLA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ

CHP Şavşat İlçe Lideri Ümran Kara, “Bugün burada HES’lere karşı tabiatın hiçbir formda ziyan görmesini asla istemiyoruz bunun için de elimizden gelen her şeyi yapacağız ve biz de o yüzden bugün buradayız” dedi. Savşat köyünden vatandaşlar ise şunları söyledi:

-“Savaş köylüyüm benim bildiğim bugün burada sularımızı satılmasına karşı çıkmak için burada sularımız giderse balıklarımız ölecek doğal olarak ve biz de buna karşı çıkmak için bugün buradayız.

-Zaten bu sular Savaş ve Çavdarlı köyü esasen 1930 yılında tahsili ve bunlar bizim sulama suyumuzu asla vermeyeceğiz.

-Kireçli köyünde ikamet etmekteyim. Doğal bizim köyde de hisler var inşallah bizlerde bu HES’lerden kurtuluruz yani inanın çok düşüncedeyiz burada her şeyimizi ve sularımızı aldılar tabiatımızı mahvettiler.”

Kaynak: ANKA / Mahallî
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sancaktepe’de hastane yöneticisine sokak ortasında kanlı infaz

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.