Bakan Kirişci’den kuraklık açıklaması

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Çarşambadan itibaren batı bölgelerden başlayacak bir yağış beklendiğini belirten Bakan Kirişci, “Şubat ayı ile beraber yağışlı sezona girileceği tahmin ediliyor. Mevsim normallerine dönebilirsek kuraklıktan da çıkarız. Kuraklık şimdilik bitkisel üretimi çok etkilemedi. Ancak yağışlar yetersiz kalır, kuraklık devam ederse risk büyür” değerlendirmesini yaptı.

SİMİT ZAMMI TEPKİSİ

Bakan Vahit Kirişci, Ankara’da pazartesi günü itibarıyla 100 gram simidin 7 liradan satılmaya başlanmasıyla ilgili soru üzerine ise, TMO’nun sattığı unluk buğdayın fiyatında artış olmadığına dikkat çekerken, şunları söyledi:

“Biz unluk buğdaya hiçbir zam yapmadık, bizimle ilgili bir durum yok. Şu anda tonu 4 bin 500 liradan unluk buğday vermeye devam ediyoruz. Burada hiçbir sıkıntımız yok, elimizde ürünümüz de var. Un sanayicisi desin ki ‘bize buğday vermiyorlar’. Böyle bir durum yok. Ben anlamadım, yüzde 40 oranında zam yapıldı. Bir de sayıyorlar, una zam geldi diye. Nerede una zam geldi? Biz buğdaya zam yapmadık ki!”

Bu zamlarla ilgili yaptırım konusunun Ticaret Bakanlığı’nın uhdesinde olduğunu belirten Kirişci, “Biz hayvan besleyen vatandaşımıza arpa desteğini sağlamak adına 6 bin 200 liradan aldığımız arpayı 5 bin 250 liradan veriyoruz. 7 bin 450 liradan aldığımız buğdayı götürüp 4 bin 500 liradan veriyoruz. Biz regülasyon kurumu olarak TMO üzerinden hem un sanayicisini hem de hayvan yetiştiricisini desteklemeye devam ediyoruz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.