Artvin Şavşat’ın Yüksek Rakımlı Köyleri Büyülüyor

Artvin’in Şavşat ilçesinin yüksek rakımlı köyleri doğal güzellikleri ile büyülüyor. Bölgeye son yıllarda yerli-yabancı turistlerin ilgisi de arttı.Şavşat ilçesinde yüksek rakımlı köyleri doğal güzellikleri ile ilgi görüyor. Bin metrenin üzerinde yer alan köyler, temiz havası ve muhteşem doğası ile kartpostallık görüntüler sunuyor. İlçede, Yediyol ayrımındaki Nislata adı verilen denizden 1600 metre yükseklikteki tepeye çıkan ziyaretçiler, görsel şöleni izliyor. Köylerde yaz aylarında düzenlenen şenliklerde bir araya gelen vatandaşlar, hasret gideriyor, horonlar oynayarak eğleniyor.

Şalcı Köyü’nde Araştırmacı İmsak Kılıç, bölgenin eşsiz güzelliklere sahip olduğunu belirterek ‘Bilbilan, Sahara,Cengelek, Gençiyan, Arsiyan, Karisad, Sarıçayır ve Karçal dağları ile çevrilen Şavşat’ta köylerin çoğunluğu muazzam bir manzaraya hakim. Köylerimiz tamamen yayla havasında, ormanlarla çevrili, bol oksijenli ve hayat dolu. Nislata’dan bakılınca Şavşat’ın yüzde 60 köylerini görmek mümkün. Ayrıca Gürcistan sınırındaki Papart, Sarıçayır, Karisad Yaylalarının sunduğu muhteşem manzarayı da izliyoruz. Artık tatil için tercih edilen köylerimizde, yaylalarımızla iç içe, yayla havasında yaşantımız sürüyor dedi.

Her yaz ailesi ile beraber Şavşat’a geldiğini belirten Ali Miroğlu da ‘Bu muhteşem doğanın bize sunduğu tüm imkanlardan faydalanıyoruz. Serin havası, doğayla iç içe geçen atmosferi, huzur verici manzarası, yem yeşil doğası bizi dinlendiriyorö diye konuştu.

Ordu Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ali Miroğlu ise bölgenin biyoçeşitliliğine dikkat çekti. Miroğlu, ‘Artvin’le beraber Gürcistan sınırındaki bölge iki tarafın biyoçeşitliliğini barındırmakta. Kendine has bitki ve hayvan toplulukları içermekte. Türkiye’de göremediğiniz birçok hayvan ve bitki çeşitlerini burada görebiliyorsunuz. Buradaki biyoçeşitlilik bu bölgeye gelmek isteyenlere farklı bir alternatif oluşturuyorö ifadelerini kullandı.

Atalar Köyü’nde geleneksel hale gelen şenlikleri düzenleyen Dursun Özdede ise ‘Burası dağ sayılır, yayla sayılır. Biz buradan Türkiye-Gürcistan sınırındaki dağları izliyoruz. Bize sunulan muhteşem manzaranın keyfini çıkarıyoruz. Köylülerimiz kış aylarında iş dolayısıyla köy dışına çıkıyorlar, ama yaz aylarında tatil için tekrar geliyorlar ve buluşuyoruzö dedi.

Atalar Köyü Muhtarı Mehmet Küçük de ‘Bizim buralar başka yerlere benzemez, köy diyoruz ancak bizim köylerimiz yayladan daha yayla diyerek herkesi bölgeye davet etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.