Tureb Başkanı Apalı’dan, Vali Doğanay’a Ziyaret

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Ahmet Zeki Apalı’yı kabul etti.

Doğanay, makamında kabul ettiği Apalı, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Seçkin Kurt, Artvin TSO Başkan Yardımcısı Sedat Ali Öktem ile bir süre görüştü.

Artvin’in tarihi, kültürü ve doğal güzellikleriyle ekoturizmin ve doğa turizminin keşfedilmemiş baş şehri olduğunu belirten Doğanay, valilik olarak kentin marka değerini yükseltmek, turizm potansiyelini arttırmak ve turizmden hak ettiği payı alabilmesi için çaba gösterdiklerini vurguladı.

Apalı ise Artvin’i başta Doğu Karadeniz Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden birisi haline getirmek için Artvin TSO ile bir takım çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Artvin’in eko turizmde bir marka olması için çaba gösterdiklerine dikkati çeken Apalı, şöyle devam etti:

‘Artvin’in geleceğinin eko turizmde olduğunu düşünüyoruz. Kentin, uzun vadede tek çıkış noktası eko turizmdir. Halkla iç içe turizmdir. Biz eko turizmi bu bölge için olmazsa olmaz diye düşünüyoruz. Kamuoyunda ekoturizm deyince ekolojik ürünlerin sunulup pazarlandığı şeklinde bir turizm anlayışı zannediliyor. Bu durum böyle değildir. Tarihinizi, doğanızı, yemek kültürünüzü, şivenizi, kılık kıyafetinizi koruyarak ve yaşadığınız ortamları biraz rehabilite ederek turizmden faydalanabiliriz.’

Apalı, dünyanın en büyük meslek kuruluşlarının birisi olduklarına işaret ederek, ‘Birliğimiz bünyesinde 11 bine yakın belgeli rehberi barındırıyor. Rehberlerimiz 38 farklı dili konuşabiliyor. Bizler bu bölge için elimizi taşın altına koyacağız. Şehrin turizmden hak ettiği payı alabilmesine katkı sunmak istiyoruz.’ dedi.

Apalı, belgeli rehber yetiştirilmesi amacıyla kurs açılmasının kararlaştırıldığı ziyarette, Doğanay’a plaket sundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.