OTO EKSPERTİZ DE MOTORUN PERFORMANSINI ÖLÇMEK İÇİN YAPILAN TESTLER NELERDİR

mobil oto ekspertiz

mobil oto ekspertizOto ekspertiz işlemi yaparken motorun performansını ölçmek için çeşitli testler yapılır. Bu testler sonucunda eksper raporunda aracın performansı hakkında size bilgi verir.

Motor Vuruntu ve Üfleme Kontrolü

Motorun içindeki segmanlar ve pistonlar zamanla kullanım sonucu aşınmaya başlar. Motorda ki segmanların görevi silindir ve piston arasındaki sızdırmazlığı sağlamaktır. Motorda iki tane segman bulunur. Ateşleme sırasında oluşan basıncı üst segman korur. Alt segman ise pistonun aşağıya doğru inerken silindirde bulunan yağı katrelere indirmesini sağlar. Segmanlar ve silindir arasında boşluk artarsa patlama anında basınç kaybı yaşanır. Bu kayıp motorun çekişten düşümüne neden olur. Motorun rektifiyesi için filtre kabına yağ doldurmalı ve hava filtresi yağlanmalıdır. Karterde bulunan yağın sidirin içinden fazla miktarda yukarıya doğru çıkması motor ömrünün azaldığına işaret eder.

Motora uygun olan yağın kullanılmaması durumun da motor üflemesi oluşur. Motorun üflemesi kompresyon veya basınç kaybı oluşturur. Basınç kaybı var mı anlamak için yanmış veya sıkıştırılmış yakıt kartere geçtiği zaman yağ çubuğu çıkartılarak veya yağ kapağı açılarak anlaşılabilir. Motorun rektifiye edilmesi gerekip gerekmediğini öğrenmek için silindir kompresyon testi yapılmalıdır. Eğer motorda uygun yağ kullanılmıyorsa kompresyon kaçağı oluşabilir.

Eğer motor içerisinde aşınma artmışsa kompresyon kaçakları artar ve yakıta aşırı miktarda yağ karışır bu durum motorun performansını etkiler.

Motor vuruntusu: Aracın motorundan, araç çalışırken vuruntu şeklinde gürültü geliyorsa bu yakıtın motor silindiri içerisinde çok darbeli ve hızlı şekilde yandığını gösterir. Vuruntu sesi, silindirin içerisinde ki yüksek basınç dalgasının piston ve silindir kapağı yüzeyine çarpması ve çarpıp sonucu çekiç darbesine benzeyen bir ses oluşmasından kaynaklanmaktadır. Vuruntulu yanmalarda piston aşırı yüklenme olur. Motorun sürekli vuruntulu çalışması pistonun tahribine yol açar.

Egzoz dumanı: Ekspertiz işlemi için getirilen aracın, araç çalışırken egzozundan çıkan duman beyaz renkliyse sorun kuvvetle muhtemel soğutma sıvısının silindir yanma odalarına sızarak buharlaşmasıdır. Eğer egzozdan mavi renkli duman çıkıyorsa bunun nedeni, motorun yağ yakmasıdır. Eğer egzozdan siyah duman çıkıyorsa, hava sensörleri, hava filtresi veya enjektörleri arıza yapmış olabilir. Bu durumda araç fazla yakıt tüketimi yapabilir ve motorun performansı düşebilir. Eğer egzozdan çıkan duman gri renkliyse, bunun pek çok sebebi olabilir ama en çok karşılaşılanı turbonun bazı nedenlerden dolayı yağ yakmasıdır.

Motor yağı kontrolleri: Motor yağı aracın hareketli parçaları üzerinde ince bir tabaka oluşturarak aşınmayı ve sürtünmeyi önlemeye çalışır. Bu nedenle motor yağı seviyesi uygun değerlerde olmalıdır.

Motor suyu kontrolü: Motor soğutma suyu belli aralıklarla kontrol edilmelidir. Hortumların uçları sızıntı var mı diye kontrol edilir. Eğer sızıntı varsa kelepçeler kontrol edilir. Sızıntı olması kelepçelerin değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Hortumlarında kontrolü yapılmalıdır. Hortumlarda yırtık, ezilme, elastikiyet kaybı varsa değiştirilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.