Brezilya’da baskınların ardından görevden alma dalgası başladı

Brezilya’da seçimi kaybeden eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun ardından sular durulmuyor.

Devlet Başkanı seçilen Lula da Silva’nın yemin töreninden önce ABD’ye giden Bolsonaro’nun ardından ülke karıştı.

Bolsonaro destekçilerinin Ulusal Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme’ye baskın düzenlemesi sonrası ülkede görevden alma dalgası başladı.

Önce Bakan sonra Vali görevden alındı

Önce, Bolsonaro’nun müttefiki olarak bilinen Federal Bölge Güvenlik Bakanı Anderson Torres görevinden azledildi.

Son olarak Brasilia Federal Valisi Ibaneis Rocha da 90 gün süreyle görevinden alındı.

Lula’ya destek mesajları

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Twitter hesabındaki paylaşımında, Kongre baskınını kınayarak şöyle dedi:

Meksika: Yalnız değil

“Brezilya’da oligarşik iktidar liderliği, onların sözcüleri ve fanatikleri tarafından teşvik edilen darbe girişimi kınanmalı. Bu demokratik olmayan bir girişimdir. Lula yalnız değil, ülkesinin, Meksika’nın, Amerika kıtasının ve dünyanın ilerici güçlerinin desteğine sahiptir.”


Peru: Şiddetle kınıyoruz

Peru Cumhurbaşkanı Dina Boluarte de Brezilya’da yapılan baskınları “şiddetle” kınadıklarını belirtti.

Görevden alınan Rocha, “Federal Bölge Güvenlik Bakanı’nın (Torres) görevden alınmasına karar verdim, tüm güvenlik güçlerini olaylara müdahale etmesi için sokaklara çıkardım.” açıklamasını yapmıştı.

Yüzlerce Bolsonaro destekçisi Kongre binasını bastı

Brezilya’da dün, ordudan müdahale talebiyle slogan atan gruplar, polis bariyerini aşarak Ulusal Kongre binasına girmişti.

Aşırı sağcı Bolsonaro yanlısı protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile müdahale eden polis, grupların daha sonra Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme binasına zorla girmesine engel olamamıştı.

Güvenlik güçleri harekete geçti

Ulusal Kongre ve Devlet Başkanlığı Sarayı’nı basan eski Devlet Başkanı Bolsonaro destekçileri, güvenlik güçlerince bu binalardan çıkartılıp kontrol sağlanmıştı.

Lula: Yapılanlar vandallık ve faşistlik

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula, yapılanları “vandallık ve faşistlik” olarak nitelemiş, Brezilya’da güvenlikten sorumlu olması gereken kişilerin ise görevlerini yapmadığını bildirmişti.

AA’nın haberine göre, eylemcilerin devlet binalarına zorla girdiği sırada Lula, Sao Paulo eyaletindeki programını yarıda keserek başkent Brasilia’ya dönmüştü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.