Bölge barışı için bu süreç başladı

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Akar, önceki gün yapılan Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna-Rusya savaşına yönelik ateşkes çağrısına karşın tarafların tutumuna yönelik bir soru üzerine Bakan Akar, Türkiye’nin savaşın çıkmamasına yönelik yoğun çabalarını hatırlattı. Savaşın başlamasıyla birlikte insani yardım faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye’nin insani ateşkes, ateşkes ve barış görüşmeleri çağrılarında da bulunduğunu belirten Akar, “Bizim derdimiz bir an önce komşumuz olan iki ülkede ateşkesin sağlanması, istikrara, barışa giden yolun açılması. Sayın Cumhurbaşkanımızın çabaları ilk günden itibaren devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘Tamamen iyi niyet’

Türkiye-Rusya ve Suriye üçlü toplantılarının tekrarlanıp tekrarlanmayacağına yönelik soru üzerine Akar, “Bu bir süreç. 11 yıl sonra tamamen iyi niyetle, iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölge barışı için böyle bir şey başladı. Temennimiz karşılıklı görüşmeler yoluyla gelişir ve bölge için barışa, istikrara katkı sağlayacak bir duruma dönüşür… Bizim temennimiz bunların sonucunda barış, huzur ve istikrar olması, ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimizin de BM metinlerinde geçtiği gibi gönüllü, güvenli ve saygın şekilde topraklarına dönmesi” dedi.

Söz konusu görüşmelerin Suriye Milli Ordusu’ndaki (SMO) yansımasına ilişkin soruya da Akar, “Biz ne Türkiye’de ne de Suriye’de beraber olduğumuz kardeşlerimizin aleyhinde, onları zora sokacak herhangi bir tasarrufta bulunmadık, bulunmayız. Dolayısıyla onlar da bu bilinçle davranmalı, provokasyona kapılmamalıdır” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.