yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Besin Mühendisleri Odası: “Gıda Egemenliği Unsurlarına Dayalı Bir Tarım Siyaseti Derhal Hayata Geçirilmelidir”

Gıda Mühendisleri Odası Lideri Yaşar Üzümcü, “Tarımsal üretim planlamasındaki yanlış uygulamalar ve her yıl tesirlerini çok daha fazla görmekte olduğumuz global iklim değişikliğine bağlı yaşanan aksilikler, öteki faktörlerle birlikte artmaktadır. Meralarımızın ve tarım yerlerimizin korunması, sürdürülebilir duruma getirilmesi, biyoçeşitliliğe ve lokal tohumlarımıza sahip çıkıp su idaresi ve gübre kullanımına yönelik yeni çağdaş düzenlemeler ülkemizi ithalat sarmalından kurtaracaktır. Besin egemenliği prensiplerine dayalı bir tarım siyaseti derhal hayata geçirilmelidir” dedi.

TMMOB Besin Mühendisleri Odası Lideri Yaşar Üzümcü, idare şurası üyeleri Esef Özay ve Ferda Gençay, bugün besin enflasyonuyla ilgili basın toplantısı yaptı. Üzümcü, şunları söyledi:

“GIDA ENFLASYONUNUN YÜKSEK OLMASI DAR GELİRLİ KESİTLERİ ÇOK DAHA FAZLA ETKİLEMEKTEDİR”

“Gıda fiyatları dünya genelinde düşüş eğilimi gösterirken, ülkemizde ekonomik ve politik nedenlerle daima artması, toplumsal sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Uzun vakittir devam eden ve giderek derinleşen ekonomik krizin boyutu, son periyotta artmış ve halkımızın büyük çoğunluğunu oluşturan dar ve sabit gelirli kesitin hayatını uygunca zorlaştırmıştır. Besin enflasyonunun yüksek olması besin harcamalarının toplam harcamasının büyük bir kısmını oluşturan dar gelirli kısımları çok daha fazla etkilemektedir.

“ÜLKEMİZDEKİ YÜZBİNLERCE İNSAN KÂFİ VE İSTİKRARLI BESLENEMİYOR”

Gıda fiyatlarındaki daima artış sonucu et ve süt eserleri, yumurta, yağ, bakliyat, şeker üzere temel besinler ulaşılması güç ve neredeyse lüks tüketim malı haline gelmiştir. Şu an ülkemizde yüzbinlerce insan kâfi ve istikrarlı beslenemediği üzere, yoksulluğun en alt düzeyi olan açlık riski ile karşı karşıya kalmışlardır. Besinin adaletsiz dağılımı, gelir-gider istikrarının bozulması, ziraî üretim kalitesinin ve verimliliğinin azalması, su kirliliğinin artması ve sıkça yaşadığımız büyük yangın, sel ve zelzele üzere afetlerde kriz idaresinin zayıflığı sonucu pak ve sağlam besine ulaşmak ve dolayısı ile halkımızın sağlıklı beslendiğini söylemek zordur.

“İNSANLAR BESİN GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILAYAMADIKLARI VAKİT BESİN GEREKSİNİMLERİ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANMALIDIR”

1966 yılında kabul edilen Memleketler arası Ekonomik, Toplumsal ve Kültürel Haklar Kontratı’nda, ‘Cinsiyeti ve yaşı ne olursa olsun, her insanın her vakit daima, kâfi, inançlı ve kültürel tercihine uygun besine yahut besin üretmek için gerekli araçlara ulaşma hakkı vardır. Beşerler besin gereksinimlerini kendi denetimlerinin dışında, engelli olma, yaşlılık, ekonomik yetersizlikler, hastalık, afet ya da ayrımcılık üzere durumlarda karşılayamadıkları vakit, besin muhtaçlıkları devlet tarafından karşılanmalıdır.’ denmektedir.

“TÜRKİYE, BESİN TEMİNATINDA DÜNYADA EN ÇOK KAN KAYBEDEN 7’NCİ ÜLKE OLDU”

Bununla birlikte, The Economist tarafından derlenen besine ekonomik gücün yetmesi, erişebilme, kalite ve güvenlik, sürdürülebilirlik ve ahenk ögelerini içeren ‘Küresel Besin Garantisi 2022 Endeksi’nde Türkiye, 2012-2020 ortasında dünyada besin garantisinde en çok kan kaybeden 7’nci ülke oldu. Türkiye, endeksin birinci hazırlandığı yıl olan 2012’de 36’ncı sırada yer alırken, 9 yılda 11 sıra kaybedip 47’nci sıraya geriledi. Her ne kadar Tarım ve Orman Bakanı efsane olarak nitelendirse de bir vakitlerin ‘gıdada kendi kendine yeten ender ülkelerinden’ biri olan ülkemiz, halkının besin eserlerini ‘satın alabilirliği’ sıralamasında 65’inci sırada yer alarak, bırakın gelişmiş ülkeleri Botsvana, Şili, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün üzere pek çok ülkenin maalesef ki gerisinde kalmıştır. Besin kalitesi kategorisinde 45’inci, sel, yangın, sıcaklık artışı üzere faktörlerin ele alındığı doğal kaynaklar kategorisinde ise 53’üncü sıraya gerilemiş durumdayız.

“GIDA EGEMENLİĞİ PRENSİPLERİNE DAYALI BİR TARIM SİYASETİ DERHAL HAYATA GEÇİRİLMELİDİR”

Diğer taraftan, ziraî üretim planlamasındaki yanlış uygulamalar ve her yıl tesirlerini çok daha fazla görmekte olduğumuz global iklim değişikliğine bağlı yaşanan aksilikler, başka faktörlerle birlikte artmaktadır. Besin enflasyonunu tetikleyen; mazot, gübre, yem ve elektrik üzere temel girdi fiyatlarındaki artışlar, tarım alanlarının madencilik, güç, inşaat, sanayi üzere tarım dışı hedeflerle kullanılması, köyden kente göç üzere etmenler, ziraî üretimin niceliğini ve niteliğini düşürmektedir. Besin güvenliği meseleleri, sık sık yaşanan kitlesel besin zehirlenmeleri ve besin eserlerinde taklit/tağşiş teşebbüslerinin önlenmesi için ivedilikle yeni tedbir ve uygulamalar hayata geçirilmelidir. Meralarımızın ve tarım topraklarımızın korunması, sürdürülebilir duruma getirilmesi, biyoçeşitliliğe ve lokal tohumlarımıza sahip çıkıp su idaresi ve gübre kullanımına yönelik yeni çağdaş düzenlemeler ülkemizi ithalat sarmalından kurtaracaktır. Besin egemenliği unsurlarına dayalı bir tarım siyaseti derhal hayata geçirilmelidir.

“HEDEF SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM OLMALIDIR”

Çiftçiler, esnaf ve işçi halk kitleleri ekonomik olarak muhafaza altına alınmalıdır. Ziraî girdi fiyatlarının ucuzlatılmasıyla başlayacak ıslahat hareketi, getirilecek muafiyet ve özendirmelerle desteklenmelidir. Bitkisel ve hayvansal üretimi artıracak siyasetler uygulanmalı, toplumun istikrarlı beslenmesi için gereken hayvansal besin üretimi artırılmalıdır. Tarım ve besin alanında sürdürülebilirlik prensiplerinin oluşturulması ve uygulanması sağlanmalıdır. Tarımda üretime önemli takviyeleri olan, klasik üretim girdilerini kullanan, biyolojik çeşitliliğin, besin egemenliğinin ve sağlıklı beslenmenin temel ögelerinden olan aile çiftçiliği desteklenmeli, besin güvenliğini sağlayacak biçimde, katma pahalı eser üreten sistemlere ahenkleri özendirilmeli, toplumsal muhafazaya yönelik devlet siyasetleri geliştirilmeli ve ortaya çıkan eserlerin tüketiciyle buluşabileceği pazarlar yaratılmalıdır. Atılan her adımda, amaç sürdürülebilir üretim olmalıdır.

“GIDANIN EŞİT VE ADİL AĞITILMADIĞI BİR DÜNYA İNANÇLI DEĞİLDİR”

Tarımın, hür piyasa şartlarına terk edilemeyecek kadar stratejik bir kesim olduğu unutulmamalı, tarım açısından kâfi toprak büyüklüğü ve verimliliğine sahip ülkemiz; kendi öz kaynaklarına yönelmelidir.

İnsan Hakları Kozmik Beyannamesi’nde de belirtildiği üzere, insanların temel ihtiyacı olan besinin eşit ve adil dağıtılmadığı bir dünya inançlı değildir. Yaşamak nasıl bir insan hakkı ise sağlıklı, inançlı ve kâfi besin ile pak suya, basitçe ve sürdürülebilir bir biçimde ulaşabilmek de bir insan hakkıdır. Bunu sağlamak kamu otoritelerinin en değerli vazifelerinden biridir. Besine erişim bir sorun ve tasa kaynağı olmaktan çıkarılmalıdır. En temel ve ertelenemez gereksinim olan besinin, herkes için basitçe, gereğince, sürdürülebilir biçimde ve ekonomik olarak erişilebilecek duruma getirilmesi zaruridir. Başta iktidar olmak üzere yetkili tüm kurum ve kuruluşları asli vazifelerini yerine getirmeye ve tahlilin bir kesimi olmaya davet ediyoruz.”

“23 NİSAN’DA ÇOCUKLAR İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ SAĞLIKLI BESLENMELERİ ARMAĞAN EDECEĞİZ”

Üzümcü, “Deprem bölgesindeki son durum nedir ve bölgedeki çalışmalarınız nelerdir” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Gıda firmaları özelindeki sanayi kuruluşlarının bir an evvel devreye geçirilmesi için tekrar o sanayi kuruluşlarında kendi birlikleri vasıtasıyla hem yetişmiş işçi manasında hem de başka çalışanlar olarak hasarların giderilmesi manasında çalışmalar olduğunu biliyorum. Bizler de Besin Mühendisleri Odası olarak bölgedeki besin mühendisi gereksinimi konusunda kendileriyle irtibata geçtik, bu mevzuda dayanaklarımız oldu. Tekrar zelzele bölgesinde oda olarak bizlerin gerek birinci anlarda besin temini gerek orada kurulmuş olan mutfaklarda misyon alacak besin mühendisi arkadaşlardan istekli çalışabilecek olanları duyurarak ve bölgeye göndererek katkımız oldu. Bilhassa çocukların ve gelişim çağında olan gençlerin düzgün ve sağlıklı beslenmesi, hayvansal besinleri tüketmesiyle paraleldir. Hayvansal besinler, gereğince tüketilmediğinde ileride geri dönüşü olmayan mental ve fizikî eksikliklere neden olabilmektedir. Bunu her ortamda lisana getirdiğimiz üzere, tekrar zelzele bölgesine yönelik bilhassa çocukların gelişimine dayanak olmak emelli bir aktiflik düzenledik. 23 Nisan hasebiyle bu pazar günü Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde çocuklar için hazırladığımız sağlıklı beslenme çantalarını kendilerine ikram edeceğiz.”

“DEPREM BÖLGESİNDEKİ BİRÇOK TARIM TOPRAĞI MOLOZLARLA KİRLETİLMEKTE”

Yönetim Heyeti Üyesi Esef Özay ise “Deprem bölgesinde molozların tarım yerleri, sulak alanlar ve dere yataklarına dökülmesinin besin güvenliğini nasıl tehdit ediyor” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Moloz yığınları, ziraî alanlara yahut sulama havzalarına döküldüğü vakit yağmur sularıyla tekrar insanların içme suyuna karışabilecek çok tehlikeli hususlar içeriyor. Şu an bölgedeki en büyük meselelerden birisi bu. Bölgede birçok ziraî arazi bu formda kirletilmekte. Önümüzdeki yıllara dair bir sorun olarak karşımıza çıkabilecek bir durum oluşturmakta. Bilhassa molozların dökülme alanları insanların hem besin üretim alanlarından hem sulama havzalarından hem de insanlardan da uzak olmalı. Bu molozlar insanların barındığı yerlerin çok yakınlarına dökülüyor. Yetkilileri buradan tekrar uyarmak lazım. Az bir yığın değil, tonlarca, milyonlarca kamyon eser dökülecek. Geleceğimiz için gerçek yer seçmek çok kıymetli.”

“BAKANLIĞIN TAKLİT/TAĞŞİŞ YAPILAN ESER LİSTESİNİ YAYINLAMASINI İSTİYORUZ”

Özay, taklit/tağşiş eserlere ait şu açıklamayı yaptı:

“Gıda enflasyonunun yarattığı sonuçlardan birisi de taklit/tağşiş dediğimiz hileli, uydurma yahut insan sıhhatine ziyan verebilecek besin eserlerinin piyasada enflasyona bağlı olarak artması. İnsanların ceplerindeki gelirle besine ulaşamayınca daha düşük fiyatlarla piyasaya bu çeşit eserlerin sürülmesi bu devirlerde tekrar dikkat edilmesi gereken bir öge. Tarım ve Orman Bakanlığı geçen yıl mart ayında taklit/tağşiş yapan firmaların listesini yayınlamıştı. Bir yıldır bu listeyi yayınlamıyor. Bir an evvel bakanlıktan bu listeyi yayınlamasını talep ediyoruz. Zira bu, birebir vakitte halkın şeffaf bir biçimde uyarılmasıdır. Hile, sahtekarlık yapan firmaları halkın gözünde uyararak halkın o firmaların eserlerinden uzak durmalarını sağlayan bir uygulamaydı. Biz besin enflasyonunun olduğu bu süreçte, bu eserlerin sayısının da arttığını düşünüyoruz.

“BAKANLIĞIN GEREKLİ AKTİF KONTROLÜ YAPMADIĞINI GÖRÜYORUZ”

Bakanlık yaptığı açıklamada, 1 milyon 300 bin kontrol yaptığını söylüyor. Fakat piyasaya baktığınız vakit kodekse alışılmamış, taklit/tağşiş yapıldığı bariz gözle görülen eserler satılmakta. Bakanlığın bilhassa bu merdiven altı işletmelerin kontrolünü bir an evvel, sayısı değerli değil tesirli biçimde, yapması değerli. Piyasada merdiven altı üretim yapan firmaları bulup, ortaya çıkarıp kapatması ve gerekli cezai süreçleri yapması gerekiyor. Bakanlığın bu hususta kâfi denetçi istihdam etmediği için gerekli aktif kontrolü yapmadığını görüyoruz.”

“TAKLİT BESİN ESERLERİNİ ENGELLEMEK İKTİDARIN BİRİNCİ SORUMLULUĞU”

Üzümcü, taklit/tağşiş eserlere ait şunları ekledi:

“Gıda fiyatlarının çok artması sonucu bilhassa taklit/tağşiş, yani hile karıştırılan besinlerin piyasada çok arttığını hem kendi gözlemlerimizle hem de yapılan çalışmalarla görebiliyoruz. İşin makûs tarafı halkımız da bunu bildiği halde diğer bir dermanı olmadığı için bu eserlere ne yazık ki yönelebiliyor. Bunu önlemek tekrar iktidarın, ülkeyi yönetenlerin birinci sorumluluğu. Öncelikle bu taklit/tağşiş yapılan, hileli, geçersiz besinlerin üretimine göz yummamalı. Bunlar engellenmeli ve tıpkı vakitte halkımızın alım gücünü artırmalı ki kaliteli, kodekse ve yasa yönetmeliklere uygun besinleri tüketmesi sağlansın.”

Kaynak: ANKA / Yeni
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Artvin’de minibüsün devrilmesi nedeniyle 4 kişi yaralandı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.