Bursa-Ayı Barınağının 3 Yavrusu Kefir ve Balla Besleniyor +

Artvin ve Rize'de vatandaşlar tarafından bulunan 3 öksüz yavru ayı Bursa'nın Karacabey ilçesindeki ayı barınağına getirildi. Henüz bir buçuk aylık olan ve biberon ile beslenen yavru ayılara Tolga, Lesi ve Aydın isimleri verildi.

İkisi Artvin'de biri ise Rize'de duyarlı vatandaşlar tarafından bulunan yavru ayılar Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü 12. Bölge Müdürlüğünce koruma altına alındı. İlk bakım ve kontrolleri yapılan öksüz yavru ayılar gerekli işlemlerin ardından hayatları boyunca yuvaları olacak olan Karacabey ilçesindeki Ova Korusu Ayı Barınağına getirildi. Burada veteriner hekimlerce yapılan incelemelerde yavru ayıların yaşlarının bir ile bir buçuk aylık arasında değiştiği tespit edildi. Günde 4 kere emerek beslenme ihtiyacı duyan öksüz ayılar için veteriner hekimlerce, kefir, bal bebek maması gibi desteklerle hazırlanan özel mama bakıcılarının elinden biberonla içiriliyor. Bulundukları alan sık sık kontrol edilen yavru ayıların enfeksiyon kapma riskine karşı bakıcıları hariç kişilerin temasına da izin verilmiyor.

SÜREKLE BESLENMEYE İHTİYAÇ DUYUYORLAR

Yavru ayıların bakımıyla ilgili bilgiler veren barınak şefi Veteriner Hekim Azizcan Sezer, Yavru oldukları için sürekli beslenmeye ihtiyaç duyuyorlar. Dolayısıyla günde 4 sefer beslemek durumundayız. Bu hafta buraya gelen yavru ayılarımız 30-40 yıllık hayatlarının tamamını bu barınakta geçirecekler. Doğadaki diğer ayılara göre buradaki iyi koşullar daha da uzun ve sağlıklı yaşamalarına da neden oluyor. Merkezimizde 78 ayımız vardı yeni gelen yavru aylarımız da birlikte sayımız 81'e çıktı dedi.

TOLGA CANA YAKIN, LESİ AGRESİF…

Yavru ayılara barınağa gelmelerinin ardından barınak çalışanları tarafından Tolga, Lesi ve Aydın isimleri verildi. Öksüz yavruların karakteristik özelliklerini de anlatan Sezer, Tolga çok insana yakın, cana yakın bir hayvan. Sürekli bizimle oynuyor. Lesi biraz daha sinirli, agresif yapıda. Aydın ise çekimser ve korkak bir yavru. Geceleri de beslenme ve bakıma ihtiyaç duydukları için saat farkı gözetmeksizin onların yanlarında oluyoruz. Geceleri yanlarına geldiğimizde birbirlerine sarılarak uyuduklarını görüyoruz. Yavru ayılarımız bizim de yeni neşe kaynağımız oldu şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.