Artvin’de Büyükbaş Hayvan Ölümleri Tedirginlik Yarattı

Artvin’in Hopa, Arhavi ve Kemalpaşa ilçelerinde yaşanan ani büyükbaş hayvan ölümleri bölgede tedirginlik yarattı. İlçelerde anonslar yapılarak ‘Hayvanlarınızı dışarı çıkartmayın’ uyarısında bulunuldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri de ölümlere neden olan hastalık için harekete geçerek çalışma başlattı. Kentte, Hopa, Arhavi ve Kemalpaşa ilçelerinin bazı mahallelerinde şüpheli hayvan ölümleri meydana geldi. Yaşanan ani hayvan ölümleri hayvan üreticileri tedirgin ederken, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerince harekete geçildi. Bölgede 4 büyükbaş hayvanın üzerinde yaralar oluşması ve bitkin düşmesinin ardından kısa bir süre sonra telef olduğu belirtildi. İlçelerde bazı büyükbaş hayvanlarda da görülen durum üzerine ilçe belediyelerince hoparlörlerden anons yapılarak ‘Hayvanlarınızı dışarı çıkartmayın’ uyarısında bulunuldu. Hayvan sahipleri ise hasta olduklarını gözledikleri büyükbaş hayvanlarını kendi imkanlarıyla ahırlarında dezenfekte ederek korumaya çalışıyor.

‘ÜZERİNDE YARALAR ÇIKTI’

Hopa ilçesi sakinlerinden Sevim Topal (63) 10 yaşında olan büyükbaş hayvanının yemek yemediğini ve üzerinde de yaralar çıktığını anlatarak ‘O benim evimin direğiydi. Danaydı ben büyüttüm. 10 yıldır birlikteyiz. Geçimimi ineğimin sütüyle sağlıyorum. Birden bire hastalandı. Üzerinde yaralar çıktı. Yemiyor, su içmiyor. Eskiden ayna gibi parlardı, şimdiki hali beni çok üzüyorö dedi.

YÖRE SAKİNLERŞ TEDİRGİN

Hayvan sahibi Filiz Topaloğlu de; ‘Şimdiye kadar bu bölgede böyle bir şey görmedik-duymadık. Yetkililer geldi bize ‘Çiçek’ hastalığı olduğunu söylediler. İnsanlara bulaşmazmış ama siz yinede tedbirli olun dedilerö diye konuştu. Geçimini süt satarak elde eden Nuray Topaloğlu ise tedirgin olduklarını dile getirerek ‘Benim hayvanlarım hasta değil fakat bizde tedirginiz. Bizim hayvanlarımıza da bulaşır diye’ ifadesinde bulundu.

Öte yandan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri hastalıkla ilgili başlattıkları çalışmaları sürdürürken, Artvin Valiliğince de konuyla ilgili açıklama yapılması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.