Erdoğan ve Putin Soçi’de buluşuyor

Soçi görüşmelerinde gündemin ilk sırasında terörle mücadele ve Suriye’nin kuzeyine yönelik yeni operasyon başlıklarının olması bekleniyor. Masadaki bir diğer kritik başlık ise Tahıl Koridoru ile ilgili anlaşma ve Rusya-Ukrayna arasındaki barış müzakerelerinin tekrar başlaması olacak. Akkuyu Nükleer Santrali de görüşmede üzerinde durulacak konulardan biri olacak. 

‘Detaylı istişare’ 

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanımızın Rus mevkidaşıyla yapacakları görüşmelerde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin yanısıra güncel küresel ve bölgesel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulacaktır” denildi. 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin açıklamasında “19 Temmuz’da Tahran’da yapılan ikili görüşmede varılan mutabakata istinaden ticari-ekonomik bağları daha fazla geliştirme perspektifleri ve enerji alanındaki ortak stratejik projelerin gidişatı da dahil çok vektörlü Rus-Türk işbirliğinin detaylı bir şekilde istişare edilmesi planlanıyor” dedi. Peskov, uluslararası gündemdeki güncel konularla ilgili görüş alışverişi yapılmasının planlandığını da kaydetti. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.