yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Emlak vergisinde hangi gruplara indirim var?

MİTHAT YURDAKUL/ANKARA- Gelir İdaresi Başkanlığı, emlak vergisinde merak edilen soruları bir rehberle yanıtladı. Buna göre bazı gruplar, brüt yüzölçümü 200 m2’yi geçmeyen tek evleri için indirimli bina vergisinden yararlanabiliyor.

Engelliler, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, sadece emekli, dul, yetim, ölüm ve maluliyet aylığı alanlar, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri indirimden faydalanabiliyor. Bu hüküm, emlaklardaki hisselere ait kısım hakkında da uygulanıyor.

İndirimli bina vergisi oranı uygulanmasından yararlanmak için meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Belirtilen gruplarda 200 m2’ye kadar olan konutlarda; kiraya verilmeden boş tutulması, kiraya verilip, kirada oturulması, bedel ödenmeksizin aile üyeleri tarafından daimi olarak kullanılıyor olması kaydıyla da indirimli bina vergisi ödeniyor.

Arazilerin vergilendirilmesinde muafiyetten yararlanmak mümkün. Buna göre, belediyenin mücavir alan sınırları içinde bulunan bir arazinin toplam vergi değerinin 10 bin lirası, arazi vergisinden istisna tutuluyor. Ancak, inşaat için ayrılan arsalarda muafiyet söz konusu değil. 

Afette vergi muafiyeti

Bazı binalarda ise geçici vergi muafiyeti sağlanıyor. Buna göre, mesken olarak kullanılan bina veya apartman dairelerinin, 2 bin 500 liradan az olmamak üzere vergi değerinin dörtte biri, inşalarının sona erdiği yılı takip eden yıldan itibaren 5 yıl süreyle geçici muafiyetten faydalandırılıyor.

Deprem, su basması, yangın gibi afetler sebebiyle binaları yanan, yıkılan veya kullanılmaz hale gelen veya bu afetlerin gerçekleştiği yerlerde de 10 yıl süreyle vergi muafiyeti sağlanıyor.

İnşaat bitmeden içinde oturan da vergiye tabi

Emlak vergisi bildirimini süresinde vermeyen mükellefe vergi ziyaı cezası ya da ikinci derece usulsüzlük cezası veriliyor. Hangi ceza daha ağırsa o uygulanıyor. İhbarnamenin tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde dairesine başvuruda bulunularak vergi aslı ile indirimden arta kalan cezanın vadesinde ödenmesi ya da teminat gösterilmesi halinde emlak vergisi cezasında indirime gidilebiliyor. Emlak vergisi olanlar, gayrımenkullerini başkasına da devredemiyorlar. Yeni inşa edilen binalar için, inşaatın sona ermesi veya kısmen kullanılmaya başlandığı yıl içinde emlak vergisi için belediyeye bildirimde bulunulması gerekiyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Vatandaşın emekli maaşına haciz koyan bankayı mahkeme haksız buldu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.